pondělí 7. dubna 2014

Jo Nesbø - Nemesis

Do bankovní pobočky v Oslu vtrhne lupič. Zařve jedinou větu anglicky a vedoucí má pětadvacet vteřin na to, aby vyprázdnil sejf. Limit prošvihne a neznámý muž prožene kulku hlavou jedné ze zaměstnankyň. Poté ukáže do kamery šest prstů a zmizí.
Případ začne vyšetřovat Harry Hole společně s oddělením loupežných přepadení. Musí zmobilizovat všechny své síly a to ještě neví, co dalšího ho čeká.
Krátce po loupeži je totiž nalezena ve svém bytě Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu. Je tu ale jeden problém. Harry u ní totiž byl právě ten večer, kdy zemřela. A nic si nepamatuje. 
Vyšetřování po čase uvázne na mrtvém bodě a Harry nakonec uzavře dohodu s Raskolem, rumunským Romem. To je legendární bankovní lupič a navíc příbuzný Anny. Společně uzavřou dohodu. Raskol pomůže Harrymu odhalit bankovního lupiče a Harry na oplátku vypátrá muže, který zabil Annu. I když je ale Raskol ve vězení, dokáže až neuvěřitelně tahat za potřebné nitky. O tom se jeden z nejlepších kriminalistů Norska okamžitě přesvědčí. 
Věci se dávají do pohybu. Dokáže Harry zvládnout situaci, do které se dostal?
Další čtivá a napínavá kniha norského fenoména. Oproti ostatním jsem zde ale trochu postrádal tu typickou finální napínavou akci. Vyvážilo jí však nečekané rozuzlení a postupné odhalování všech souvislostí. Moc se mi také líbil fakt, že Harry vytvořil dvojici se zajímavou vyšetřovatelkou Beatou Lonnovu. Autor nám ve čtvrtém díle prezentuje zase něco nového, a zároveň stejně dobrého jako jeho předchozí knihy. 
Žádné komentáře:

Okomentovat