středa 13. srpna 2014

Vladimir Nabokov - Čaroděj

Určitě většina z vás zná slavnou Lolitu Vladimira Nabokova. Já sám jsem jí četl už minulý rok, ale až nyní jsem se dostal ke krátké povídce Čaroděj. Dílo, které bylo dávno považováno za ztracené se našlo v 80. letech a zcela právem je dodnes srovnávané se slavnou Lolitou.
Na zhruba 50 stránkách si můžete přečíst vlastně celý náčrt Nabokovova slavného díla, ale pozor! Příběh lásky staršího muže k dvanáctileté dívce (Čaroděj) však nesmíme brát jako pouhý náčrt Lolity, jak nám ho sám autor servíruje. Čaroděj je totiž samostatná a uzavřená kniha, ve které je nám odkryta touha hlavního nejmenovaného hrdiny po děvčátku s jehož matkou se ožení, aby mohl uskutečnit svůj plán. Ten ale nedopadne úplně podle jeho představ. Zní vám to podobně, že? Dost možná.
Nabokov si pohrává se tématem pedofilie a ukazuje nám svá úchvatná slovní kouzla, jak je u něj zvykem. Příběh víceméně stejný, a zároveň odlišný oproti asi nejslavnějšímu dílu V. Nabokova, rozhodně stojí za přečtení a bezesporu je důležité přečíst si i rozsáhlý doslov Karla Theina. Lolita a Čarodej totiž nejsou dva stejné a obyčejné příběhy s perverzním základem. Nabokov si hraje s etikou, estetikou, překračováním hranic, člověkem jako takovým a ukázat vám může mnohem víc. Přečtěte si, pak ještě jednou a zamyslete se.

Žádné komentáře:

Okomentovat