neděle 7. července 2013

Jo Nesbø - Lovci hlav

Tato kniha byla do češtiny přeložena již před dvěma lety. Právě v době kdy dílo vyšlo v ČR, dostával se do našich kinosálů film natočený právě podle předlohy tohoto románu Jo Nesboho. Já osobně jsem film viděl, avšak ke knize jsem se dostal až nyní v poslední době (hanba mi!). Upřímně mě to docela mrzí, protože vy kteří čtete mi dáte za pravdu, že drtivá většina knih jsou prostě mnohem záživnější než jejich filmové verze. Ani to mě však neodradilo a zavrtal jsem se do dalšího výborného kousku jednoho z nejlepších norských spisovatelů. Kniha vypráví příběh Rogera Browna. Muže na úrovni (i přes jeho 168 cm), pracujícího pro velké norské společnosti, kterým hledá vhodné kandidáty na vysoké manažerské pozice. To dělá poněkud svérázným způsobem. V tom co dělá je nejlepší a zakládá si na svém renomé. V osobním životě zajišťuje svou krásnou ženu Dianu, která ho stojí víc než je schopný vydělat, avšak peníze hrají v jejich vztahu poněkud jinou roli než se může na první pohled zdát. V této chvíli přichází Rogerova druhá a především nezákonná práce. Rafinované krádeže uměleckých děl, které následně putují do Švédska. Jednoho dne se však na scéně objeví Clas Greve. Pohledný, sebevědomí muž z Holandska. Na první pohled ideální kandidát na práci, kterou má Roger obsadit. Nic není ale tak jednoduché jak se zdá a děj se hned od začátku pomalu rozjíždí a vrcholí v samém závěru. Co bych mohl říct ke knize já? Je neuvěřitelně čtivá, poutavá a plná napětí, které pomalu vrcholí ve velkolepé finále v podobě sklapnuté pasti. Líbí se mi pomalé rozlušťování některých nejasností, které čtenáře zkrátka musí překvapit i věci (pro někoho zvrácené a nepříjemné), které prostě jen šokuji a člověk nad nimi nevěřícně kroutí hlavou. Věc, kterou bych chtěl vyzdvihnout asi nejvíce je vyvíjení se postavy Rogera Browna. To jak celý děj ovlivňuje to, co dělá, jak se chová, na co myslí mě troufnu si říci fascinovalo. Co jsem četl názory ostatních je to ideální start pro četbu tvorby Jo Nesboho. Já osobně se chystám na sérii knih o asi nejvýznamnějším hrdinovi Jo Nesboho, Harry Hole. Pokud chcete 250 čtivých stran napětí, které vrcholí v samém konci a ještě vás dorazí nějakým nečekaným překvápkem je tato kniha ideální.


Nesbo je mistrovský vypravěč, dokáže uchvátit čtenáře od první stránky a napětí stupňuje až do napínavého finále, v němž přináší několik překvapivých zvratů.
Daily Express (UK)


Nesbø ví, jak vytvořit atmosféru napětí. A jasně to předvádí v knize 
Lovci hlav, v ohromujícím příběhu, který upoutá čtenáře od první stránky /.../ Ve stopách Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta našel Nesbø rozkošně lakonický, hrubý tón, který triumfuje přesně tam, kde má: když je situace nejhorší, kulky lítají vzduchem a mrtvoly se hromadí. Také poskytuje náznaky kulturní hloubky. Celkově je zábavný, vtipný, napínavý, a nosným tématem zápletky je zamotaná love story.

Dagens Nyheter (Švédsko)

Nesbø předčí v psaní většinu svých skandinávských kolegů /.../ Kniha Lovci hlav je chytře napsaná, efektivně vystavěná a snadno ji zhltnete jedním dechem.

Nordjyske Stiftstidende (Dánsko)


Pokud se vám kniha nechce číst, rozhodně se podívejte na film. Není tam všechno tak skvěle znázorněno a popsáno jako v knize, ale i tak se povedl na jedničku a bezpochyby stojí za zhlédnutí. Musím přiznat, že to je jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec.

Žádné komentáře:

Okomentovat